Belda dar kanal (stenoz) nedir: belda dar kanal beldeki omurga kemiklerinde ve omurilik etrafındakı yumşak dokularda gelişen  kireçleşme sonrası omurga kanalının bel kısmında daralma ve omuriliğin sıkışmasıdır.

Bulguları: belda dar kanal geliştiği zaman hastalarda bel, kalça ve bacak ağrıları, bacaklarda yürürken gelişen ve dinlenmekle geçen uyuşma ve ağrılar, bacaklarda uyuşma ve kuvvet kayıpları gibi bulgular izlenebilir. Bu şikayetler ayrılıkta veya beraber izlenebilir.

Nasıl tanı konulur: Hastalar doktor tarafından muayene edildikten  sonra tanı için MR ve BT çekimi gerekir. Bazı hastalarda omurilik ve sinirlerin harabiyet durumunu öğrenmek ve diğer nörolojik hastalıklarlar ayırıcı tanısını yapabilmek için EMG tetkiki de yapmak gerekebilir.

Nasıl tedavi edilir: Cerrahi tedaviler bu hastalıkta ana tedavi seçeneğidir. Hastalarda kuvvet kaybı, denge bozukluğu gibi sorunlar yoksa ağrıkesici ilaçlar ve fizik tedavi yöntemleri denenebilir. Bu tedavilerden hastaya hangisinin uygun olduğuna kara vermek için hastalar öncelikli olarak doktor tarafından muayene edilmeli ve gereken tetkikler yapıldıktan sonra karar verilmelidir.

  Bilgilendirme

  Tüm içerik bilgilendirme amaçlıdır. Lütfen tanı ve tedavi için doktorunuza başvurunuz.

  Çalışma Saatleri

  Pzt - Cu : 8.00 - 19.00Cts : 10.00 - 19.00Sunday: Kapalı

  İletişim

  Telefon: ‎+90 501 000 42 66Doğu, Papatya Sk. No:15, 34890 Pendik/İstanbulİletişim